Податок на додану вартість – нові правила старої гри

3 липня 2014 року в приміщенні Асоціації платників податків України відбувся практикум, присвячений одному з найбільш складних у адмініструванні податків – податку на додану вартість.

Лектором практикуму виступила Білоцерківська Ганна Павлівна - Керівник Управління захисту прав платників податків АППУ.

Під час практикуму проведено огляд змін до законодавства з січня 2014 року стосовно спрощення реєстрації осіб як платників ПДВ та їх обліку, зокрема щодо:

  • можливості добровільної реєстрації платником ПДВ без наявності будь-яких обсягів оподатковуваних операцій;
  • права суб’єктів господарювання подавати заяви на добровільну реєстрацію платником ПДВ під час реєстрації бізнесу державному реєстратору або в електронному вигляді;
  • обов’язку державного реєстратора передавати до органів Міндоходів електронні копії заяв, виготовлені шляхом сканування, одночасно з відомостями на проведення державної реєстрації суб’єктів господарювання;
  • відміну свідоцтв про реєстрацію платників ПДВ та забезпечення права платників ПДВ отримати витяги з реєстру платників ПДВ;
  • оприлюднення на єдиному державному реєстраційному веб-порталі та офіційному веб-сайті Міндоходів України даних про реєстрацію суб’єктів господарювання платниками ПДВ в органах Міндоходів.

Лектор зазначила, що дійсні свідоцтва про реєстрацію платника ПДВ та свідоцтва про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як суб’єкта спеціального режиму оподаткування ПДВ можуть застосовуватись як витяги з реєстру платників ПДВ до внесення змін до такого реєстру чи отримання витягу з такого реєстру, а також виникнення змін у даних про платників ПДВ.

На практикумі висвітлено питання порядку визначення бази оподаткування як при здійсненні контрольованих операцій, так і неконтрольованих, обговорено нюанси в застосуванні звичайних цін в 2014 році.

Звернуто увагу платників податків, що відповідно до Закону України від 24 жовтня 2013 року № 657 до складу договірної (контрактної) вартості не включаються суми неустойки (штрафів та/або пені), три проценти річних та інфляційні, що отримані платником податку внаслідок невиконання або неналежного виконання договірних зобов'язань.

Акцентовано увагу, що, починаючи з 1 вересня 2013 року, по операціях з постачання товарів, ввезених платником податку на митну територію України, база оподаткування визначається за загальним правилом – виходячи з їх договірної вартості, без урахування величини митної вартості. Лише при умові, що ввезені платником на митну територію України товари приймають участь у контрольованих операціях – база оподаткування ПДВ за операціями з постачання таких товарів буде визначатись на рівні звичайних цін, визначених відповідно до ст. 39 ПКУ.

Лектор повідомила учасників практикуму про внесення змін до Узагальнюючої податкової консультації щодо трансфертного ціноутворення, затвердженої наказом Міндоходів України від 22.11.2013 № 699. Учасники проінформовані про висвітлення проблемного питання: операція потрапляє під визначення контрольованої відповідно до пп. 39.2.1.1 п. 39.2 статті 39 Податкового кодексу України, за умови, якщо контрагент–пов’язана особа при оподаткуванні контрольованих операцій сплачує за основною ставкою податок на прибуток (2014 р. – 18 %) та ПДВ (20 %), але при цьому здійснює експортні операції, що оподатковуються ПДВ за нульовою ставкою відповідно до положень ст. 195 Кодексу.

Учасники обговорили також особливості адміністрування ПДВ та ведення податкового обліку операцій з постачання лікарських засобів та виробів медичного призначення, у зв'язку з набранням чинності законами щодо запобігання фінансової катастрофи та щодо усунення окремих неузгодженостей норм законодавства (від 27.03.2014 р. N 1166-VII та від 10.04.2014 р. N 1200-VII).

У зв'язку із запровадженням ставки даного податку у розмірі 7 % на ці товари лектором додатково роз'яснено особливості заповнення податкових накладних та податкової звітності з ПДВ. Практично розглянуті проекти нормативно-правових актів, які регламентують ведення податкового обліку, складання податкових накладних та подання податкової звітності платниками податків у зв’язку з даним нововведенням.

Говорили бухгалтери про невідкладні проблемні питання, що існують в адмініструванні ПДВ, можливі шляхи їх вирішення.
Піднято вкрай проблемне питання щодо постанови КМУ від 23.04.2014 р. N 118, що затверджувала Перелік виробів медичного призначення, операції з постачання на митній території України та ввезення на митну територію України яких підлягали оподаткуванню ПДВ за ставкою 7 %, яка з 01.07.2014 р. втратила чинність. Учасники стурбовані, що поіменовані в ній товари, до затвердження нової постанови з цього питання підлягають оподаткуванню за ставкою 20 %.

Піднімались і «старі» проблеми адміністрування ПДВ. Наприклад, щодо неможливості виправлення помилок, виявлених у податковій накладній після її реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, коли помилки стосуються графи «Дата виписки податкової накладної», «Номер податкової накладної» тощо.

На завершення заходу, лектор звернула увагу учасників практикуму на особливий правовий режим тимчасово окупованої території України, та окремі неврегульовані проблеми щодо справляння податків по господарських операціях з суб’єктами, які зареєстровані в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі.

Крім того, доповідач проінформувала учасників про основні положення проекту Закону України "Про податковий та митний контроль у вільній економічній зоні Криму та особливості економічної діяльності на тимчасово окупованій території України", прийнятого Верховною Радою України у першому читання (реєстраційний №4032а).


Залишити коментар
Будь ласка, введіть ваше ім’я
Будь ласка, введіть коментар.
1000 символів

Будь ласка, введіть email
або Відмінити

Інші статті в категорії Project management, управління проектами Бухгалтерія, облік та податки Фінанси, кредит, банківська справа