Диплом після диплому
Категорія: Освіта, наука
ЗберегтиПоговоримо про надію вітчизняної науки, про аспірантів. Незважаючи на непросте становище справ в науці нашої країни — невисокі зарплати і убоге фінансування — кількість бажаючих отримати вчений ступінь не скорочується.
Навіщо йдуть «в науку».
Крім бажання займатися науковою роботою, причин, за якими випускники вузів продовжують навчання в аспірантурі, кілька. Традиційно йдуть «в науку» майбутні викладачі вузів (вимога Міністерства освіти). Серед інших причин: можливість кар'єрного зростання, і шанс продовжити відстрочку від військової служби.
Олександр Безцінний, аспірант Інституту кібернетики Академії наук України, вирішив вступати до аспірантури ще й тому, що це дало йому можливість переїхати в столицю. Наталья Коровьянская, аспірантка Прикарпатського національного університету, вважає, що захист дисертації і вчений ступінь допоможуть їй у подальшому працевлаштуванні.
Відзначають зростаючий інтерес до аспірантури та викладачі. Андрій Пелещішин, викладач «Львівської Політехніки» вважає, що «освітній рівень аспірантів значно виріс за останні роки, особливо у сфері технічних спеціальностей».
Наука вимагає жертв
Справедливості ради слід зазначити, що якщо серед абітурієнтів вузів більшість (понад 90%) успішно закінчують навчання і отримують диплом, серед аспірантів таке співвідношення набагато нижче: в різних вузах від 30 до 50% надійшли до аспірантури не захищають дисертацію. Найчастіше аспіранти навіть не уявляють, що робота над дисертацією — справа нелегка. Багато хто не адекватно оцінюють свої сили, вважаючи, що дисертація це майже те ж, що й дипломна робота. Треті не витримують аспірантського безгрішшя (стипендія аспіранта денного відділення — 200-250 грн), влаштовуються на роботу, після якої на аспірантуру не залишається ні часу, ні сил.
До речі, один із способів захистити дисертацію — стати здобувачем, а значить, не зв'язувати себе термінами закінчення роботи над дисертацією. І якщо аспіранти — це вчорашні випускники вузів, то здобувачами в основному стають люди з великим стажем роботи.
Іспити, реферати...
Навчання в аспірантурі може бути очне або заочне і триває, відповідно: три чи чотири роки. Надходження — за результатами вступних випробувань: філософія, іноземна мова та спеціальність, так званий кандидатських мінімум. Якщо майбутній аспірант раніше здавав кандидатські іспити, їх зараховують як результати вступних іспитів. Здобувач не здає вступні іспити, а тільки надає необхідні документи.
Обов'язковою умовою допуску до захисту дисертації є наукові публікації. За вимогами Вищої атестаційної комісії України, основного органу, який займається розглядом наукових робіт, здобувач наукового ступеня повинен опублікувати не менше трьох наукових статей у галузевих наукових виданнях, визначених Вищою атестаційною комісією в спеціальному списку видань, в яких можуть публікуватися результати наукових досліджень.
Другим обов'язковою вимогою є апробація матеріалів дослідження на наукових конференціях і семінарах.
Майбутнім аспірантам не завадить знати, що публікації в журналах та збірниках матеріалів конференцій здійснюються за кошти учасників. До цього варто додати такі «дрібниці», як оформлення п'яти примірників дисертації і автореферату (невеликий книжечки, що в скороченому вигляді містить основні положення дисертації) та інші накладні витрати, як то: поїздки на конференції, придбання літератури, витратні матеріали (реактиви, спеціальні плівки). Так, наука — задоволення не з дешевих.
Бажаєте вступити до аспірантури? Слідкуєте за оновленнями нашого розділу Вступ, де ми розкажемо про іспити та актуальні правила прийому до аспірантури.
Джерело: газета «Пропоную роботу»
- Усі статті243
- Новини45
- Освіта за кордоном28
- Поради абітурієнтам69
- Бухгалтерія, аудит4
- Готельно-ресторанний бізнес, туризм4
- Дизайн, творчість6
- Інформаційні технології13
- Логістика, склад, ЗЕД3
- Маркетинг, реклама, PR5
- Медицина, фармацевтика8
- Нерухомість4
- Освіта, наука99
- Охорона, безпека1
- Робота для студентів, початок кар'єри8
- Робота і кар'єра, ділова етика, психологія12
- Робота вдома4
- Секретаріат, діловодство6
- Мережевий маркетинг і MLM3
- ЗМІ, видавництво, поліграфія4
- Страхування4
- Будівництво, архітектура4
- Сфера обслуговування5
- Топ-менеджмент, керівництво вищої ланки4
- Торгівля, продаж4
- Транспорт, автобізнес4
- Управління персоналом4
- Управління проектами1
- Фінанси, банк4
- Юриспруденція4
Коментарі
0Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.
Інші статті в категорії Освіта, наука